نحوه تشخیص دستکاری کیلومتر ماشین

نحوه تشخیص دستکاری کیلومتر ماشین

نحوه تشخیص دستکاری کیلومتر ماشین

در این مقاله سعی داریم شما را به صورت کامل با کیلومتر شمار و نحوه تشخیص دستکاری کیلومتر ماشین آشنا کنیم. در ادامه به شما خواهیم گفت که اصلا چه دلیلی برای دستکاری این بخش از خودرو وجود دارد؟ یا چرا کسی باید بخواهد بداند که  آیا این قسمت از خودرو دستکاری شده است یا خیر؟ برای پاسخ به تمام سوالات فوق در ادامه این مقاله با ما همراه باشید.

کیلومتر یا کیلومتر شمار اتومبیل

به طور کلی کیلومتر یا کیلومتر شمار اتومبیل  نشان دهنده مقدار مسیری است که خودروی مذکور از روز تولید تا به امروز طی کرده است.

این بخش از خودرو معمولاً روی آمپر جلوی راننده قرار می گیرد.  اساس کار این سیستم به این صورت است که با استفاده از  میله ای انعطاف پذیر به چرخ جلوی خودرو متصل می شود و با استفاده از آن میزان مسافت طی شده توسط خودرو را تعیین می کند.

در بعضی خودروها این سیستم به صورت آنالوگ و در بعضی خودروها به صورت دیجیتال تعبیه شده است که این دو دسته از مهمترین سیستم های تعیین مسافت خودرو هستند. که در انتها شاخص اصلی ما برای تشخیص دستکاری کیلومتر ماشین هستند.

کیلومتر شمار آنالوگ

کیلومتر شمار آنالوگ

اگر به کارکرد کیلومتر شمار های قدیمی دقت کنید  بی شک متوجه خواهید شد که کیلومتر شمار های اولیه به صورت مکانیکی بوده اند و به کمک دنده ها و اعدادی که می چرخیدن مسافت طی شده توسط خودرو را تعیین می‌کردند.

این سیستم در ابتدا به وسیله یک مهندس آلمانی در سال ۱۸۱۷ اختراع شد. از آنجایی که وی برای آزمایش اختراعش به ایستگاه قطار رفت تا مسافت طی شده توسط قطار را با استفاده از اختراعش تعیین کند.

می توان یقین داشت که وی با اختراعش یکی از مهمترین راهکار های تعیین کارکرد خودرو و تشخیص دستکاری کیلومتر ماشین را در اختیارمان گذاشت.

عملکرد این سیستم  سنجش مسافت از دقت بالایی برخوردار نیست و با استفاده از یک شافت که به چرخ های جلو متصل می شود میزان تعداد گردش چرخ را محاسبه کرده و بر اساس آن مسیر طی شده را تخمین می زند.

کیلومتر شمار دیجیتال

کیلومتر شمار دیجیتال

کیلومتر شمار های  دیجیتال امروزه با استفاده از ریز پردازنده‌ها عمل تخمین مسافت را انجام می‌دهند. این سیستم با استفاده از یک نمایشگر ال سی دی اطلاعات بدست آمده مثل میزان مسافت طی شده را در پنل فرمان به شما نشان می دهد و لازم به ذکر است که بگوییم این سیستم بسیار دقیق تر از کیلومتر شمار آنالوگ می باشد.

سنسور این سیستم روی گیربکس خودرو نصب می شود و با استفاده از یک سوکت سه پایه اطلاعات مورد نیاز را به ایسیو یا همان کامپیوتر خودرو و پشت آمپر ارسال می کند.  که باعث می شود تشخیص دستکاری کیلومتر ماشین در سیستم های کیلومتر شمار دیجیتالی کار سخت تری باشد.

دستکاری کیلومتر شمار خودرو

حال که با سیستم کیلو متر شما خودرو و انواع مختلف آن آشنا شدیم قصد داریم به سوالاتی که ممکن است در ذهنتان شکل گرفته باشد پاسخ دهیم. با ما همراه باشید.

چرا کسی باید بخواهد کیلومتر شمار خودرو خود را دستکاری کند ؟

با تمام مباحثی که در این رابطه مطرح کردیم، ممکن است از خودتان بپرسید که چرا کسی باید بخواهد کیلومتر شمار خودرو خود را دستکاری کند ؟

امروزه خرید خودرو دست دوم به یکی از عظیمترین بازارهای کشورمان بدل شده است و برای خرید یک خودرو دست دوم یکی از مهمترین فاکتورهای تعیین کننده در قیمت خودرو کار کرده میزان کارکرد اتومبیل یا میزان مسافت طی شده توسط صاحب قبلی اتومبیل می باشد.

بنابراین افرادی که فکر فروش اتومبیل خود را در سر دارند غالباً تصمیم می گیرند که به هر روشی که شده خودروی خود را به گرانترین قیمت ممکن به فروش برسانند .

پس به همین دلیل است که بعضی از افراد دست به دستکاری کیلومتر ماشین خود می زنند. حال در این مقاله سعی داریم به شما بیاموزیم که چطور می توانیم در امر تشخیص دستکاری کیلومتر ماشین موفق باشیم؟

چطور بفهمیم کیلومتر خودرویی دستکاری شده است یا خیر؟

برای تشخیص دستکاری کیلومتر ماشین راه های زیادی وجود دارد که هر کسی ممکن است از آن ها برای فریب شما استفاده کند.

برای کیلومتر شمار های دیجیتال  حتی اگر کیلومتر کارکرد خودرو را از روی IC روی ECU و IC صفحه کیلومتر کم کنید ، میزان تقریبی کارکرد خودرو بسادگی توسط کارشناسان قابل تشخیص است .

با توجه به اینکه اکنون در خرید و فروش و بیمه از مشاوره کارشناسان خبره استفاده می شود در فروش خودرو به مشکل بر خواهید خورد و حتی در صورت فروش هر زمان موضوع مشخص شود شما به جرم جعل و کلاهبرداری متهم می شوید.

راه های تشخیص دستکاری کیلومتر ماشین

برای تشخیص دستکاری کیلومتر ماشین همواره آنالیز کردن صاحب قبلی خودرو یکی از کاربردی ترین راه ها می باشد. چرا که کیلومتر شمار خودرو گاهی اوقات توسط افرادی که قصد فروش خودرو را دارند دستکاری می شود پس اگر قصد خرید ماشین کارکرده را دارید حتما این مقاله را تا انتها دنبال کنید. چرا که اطلاع نداشتن از این موضوع می تواند باعث متحمل شدن خسارات سنگینی برای شما شود.

همین عدد چند رقمی ساده می تواند بیانگر اطلاعات بسیاری در رابطه با خودرو در اختیار شما بگذارد. اطلاعاتی مثل میزان تعمیرات و نگهداری از خودرو، چگونگی مراقبت از خودرو، قابل اجرا بودن یا نبودن گارانتی روی خودرو و مدت زمان کارکرد خودرو در آینده از جمله آنها ست.

گاهی اوقات ممکن است این عدد توسط افرادی که  اقدام به فروش خودرو می کنند دستکاری شود و در نتیجه نتواند اطلاعات درستی را در اختیار خریدار که ما باشیم قرار دهد.

البته تا قبل از دیجیتالی شدن کیلومتر شمار ها این نگرانی بسیار بسیار زیاد بود و تقریبا گریبان‌ گیر همه افرادی که می خواستند اقدام به خرید خودروی دست دوم بکنند می شد.

در گذشته یک جعبه پلاستیکی که پشت آمپر قرار می گرفت نشانگر میزان کارکرد و خودرو بود و با باز کردن اون می توانستید تغییراتی روی عددی که نشان دهنده میزان کارکرد خودرو است ایجاد کنید. در نتیجه می توانید دیگران را فریب دهید که البته طی سالیان اخیر با گسترش تکنولوژی و ارائه شدن کیلومتر شمار های دیجیتالی این مشکل به نسبت حل شده است.

آنالیز کارکرد خودرو

برای تشخیص دستکاری کیلومتر ماشین همواره به سال تولید خودرو دقت کنید. یک خودرو به طور معمول و متوسط در مدت یک سال  حدودا بیست هزار کیلومتر را طی می کند. با این الگو می توانید تعداد سالها را به نسبت میزان کارکرد محاسبه کنید و اگر عدد بدست آمده کمتر از ضریب کارکرد خودرو در سال باشد به این معناست که کیلومتر شمار این خودرو دستکاری شده است.

یکی دیگر از راهکار های آنالیزی در جهت یافتن میزان کارکرد واقعی و درست خودرو آنالیز خود صاحب خودرو می باشد. به عنوان مثال اگر این خودرو برای شغل و کار فروشندگی استفاده می شده یا اگر تعداد اعضای خانواده صاحب قبلی زیاد بوده می توان اینطور نتیجه گرفت که میزان کارکرد این خودرو می بایست اندکی بیشتر از مقدار شاخص باشد. پس همواره متوجه باشید که این فاکتورها را قبل از خرید خودرو مد نظر قرار دهید.

تشخیص دستکاری کیلومتر ماشینآنالیز وضعیت ماشین

برای تشخیص  دستکاری کیلومتر ماشین همواره مد نظر داشته باشید که همیشه  نمی توان اینطور برداشت کرد که هر ماشینی با کیلومتر شمار پایین مورد دستکاری قرار گرفته است.

اول از همه هرگونه سایش و خوردگی غیر طبیعی را در پدال گاز و روکش بررسی کنید. از آنجایی که معمولا بیشترین میزان فشار روی پدالها، روی پدال ترمز است باید این پدال را شاخص مشاهدات خود قرار دهید. برای درک بهتر شما از این روش،  این راهکار را با مثالی همراه می کنیم.

به عنوان مثال اگر کیلومتر شمار خودرو عددی بیشتر از 96560 کیلومتر را نشان دهد، انتظار می رود که پدال ترمز  تا حدی در اثر استفاده مداوم  رو به فرسودگی رفته باشد. ولی توجه داشته باشید که این موضوع می تواند با شرایط دیگری نیز رقم بخورد.

مانند اینکه خودرو مذکور در تمام اوقات در میان ترافیک حرکت  می کرده است. در این حالت، بررسی پدال ترمز دیگر راهکار مناسبی برای  تشخیص دستکاری  کیلومتر خودرو  نیست.

مورد بعدی آنالیز کف و روکش صندلی است. چرا که این دو مورد طول عمر استفاده بالایی دارند پس اگر خودرویی را دیدید که کیلومتر شمارش عدد پایینی را نشان می دهد ولی حالت صندلیها حاکی از چیز دیگری است می توانید این گونه برداشت کنید که  کیلومتر شمار این خودرو  مورد دستکاری واقع شده است.

و اما مورد سوم، اگر بدنه ماشین با ساییده شدن رنگ و یا خرابی روبرو شده است در حالی که کیلومتر شمار عدد پایینی را نشان می دهد ، احتمال دستکاری شدن کیلومتر شمار این خودرو وجود دارد.

آنالیز مدارک خودرو دست دوم

تمام تاریخ های موجود در اسناد مربوط به کارخانه  را به دقت بررسی کنید. از فروشنده در رابطه با ثبت این اسناد پرس و جو کنید و بعد از بدست آوردن اطلاعات کافی این تاریخ هارا به میزان کارکرد خودرو مقایسه کنید. سرویس هایی که برای خودرو توسط صاحب قبلی انجام شده است را بررسی کنید و هر تاریخی که برای شما مشکوک بوده را از فروشنده بپرسید.

نکته پایانی

با تمام این اوصاف باز هم تشخیص دستکاری کیلومتر ماشین کاری بسیار مشکل می باشد . در مواردی ممکن است برای شما نیز پیش آمده باشد که تنها احساس خوبی نسبت به خرید یک خودرو ندارید.

در این مواقع حتماً سعی کنید با یک فرد مکانیک که از توانایی های کارشناسی مورد نیاز برخوردار است مشورت کنید و یا به سایت ما جهت کارشناسی خودرو مراجعه کنید تا بتوانید نظر معتبر تری برای بررسی شرایط دقیق این خودرو در دست داشته باشید.

در صورتی که فروشنده از نشان دادن خودرو خود به یک فرد متخصص اجتناب کرد پس می توانید مطمئن باشید که یک جای کار ایراد دارد و سعی کنید که بلافاصله قرارداد رو فسخ کنید.

همان‌طور که میدانید در برخی از خودروها کیلومتر اصلی خودرو در کامپیوتر مرکزی آن ثبت شده است بر همین اساس می توانید با استفاده از دستگاه دیاگ، کیلومتر خودرو را چک کرده و بدانید در کیلومتر واقعی چه عددی ثبت شده است.

 

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید
ما معمولاً در چند دقیقه پاسخ می دهیم
سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید
ما معمولاً در چند دقیقه پاسخ می دهیم