کارشناسی اصالت خودرو چیست و شامل چه مواردی می گردد؟

در این مقاله سعی شده است اساسی ترین بخش کارشناسی خودرو  به صورت کامل توصیف گردد و بخش های مختلف آن به صورت مجزا بیان گردد.بخش مهمی از کارشناسی خودرو که توجه زیادی به آن نمی شود کارشناسی اصالت خودرو می باشد که در صورت عدم همخوانی هر یک از بخش های اصالت خودرو منجربه عدم تعویض پلاک ویا توقیف خودرو می گردد.

پیشنهاد می کنیم پیش از خرید خودروی دست دوم یا نو حتما از خدمات کارشناسی خودرو استفاده نمائید تا از یک ضرر هنگفت پیشگیری کنید.در کارشناسی های انجام شده توسط کارآزموده ثابت شده بسیاری از خودروها به هنگام خرید و فروش ایراد داشته اند.

این ایرادات می توانند در بخش رنگ و بدنه،فنی خودرو و یا اصالت آن می باشد.کارآزموده پیش از هر چیزی اصالت شاسی،اتاق و وموتور خودرو را بررسی می کند چرا که اگر ایرادی در این بخش وجود داشته باشد خریدار را با چالش جدی روبرو می کند.

در صورتیکه بدون کارشناسی خودرویی را خریداری کردید پیش از از انتقال وجه از فروشنده بخواهید که با شما به مرکز تعویض پلاک  رجوع کند و پس از بازدید کارشناس و تایید اصالت خودرو معامله را قطعی نمائید.

در صورتیکه نیاز به کارشناس جهت بررسی بدنه و فنی خودرو در محل دارید می توانید با ما در تماس باشید.درخواست از طریق شماره گیری ۰۲۱۲۸۴۲۸۴۶۰ و یا بصورت آنلاین از طریق صفحه درخواست کارشناس ممکن است.

۱) تعریف وسیله نقلیه یا خودرو

 

وسیله ی نقلیه ای که برای جابجایی انسان یا کالا که دارای حداقل یک چرخ در محور جلو و یک چرخ در محورعقب باشد همچنین دارای مولد قدرت(موتور) و سیستم انتقال قدرت(گیربکس) باشد را خودرو می نامند.

مشخصات اصلی و اساسی یک وسیله نقلیه شامل شماره موتور،شماره شاسی و اتاق خودرو و رنگ آن می باشد که تغییر و تعویض در وضعیت هر کدام از این موارد موجب تغییر مشخصات اصلی و هویت آن می گردد که طبق ماده ۳۰قانون رسیدگی به تخلفات راهنمایی رانندگی این کار ممنوع است.

 

۲) مدارک جهت احراز هویت خودرو

 

کارشناسی اصالت خودرو

اسناد و مدارک خودرو

 

مشخصات اصلی یک خودرو شامل سیستم و تیپ خودرو، نوع سوخت و تعداد سیلندر، ظرفیت حمل سرنشین،شماره موتور،شماره شاسی و شماره انتظامی است.هر خودرو دارای سند مالکیت(برگه سبز)،سند کمپانی سازنده و کارت شناسایی وسیله نقلیه می باشد.

مشخصات اصلی ثبت شده دراین اسناد و مدارک هویت اصلی خودرو می باشد که باید با شماره های حک شده بر روی شاسی ، موتورو پلاک های نصب شده و فابریک بودن آنها همخوانی داشته باشند.

جاعلین و سارقین پس از ربودن خودرو سعی می کنند مشخصات اصلی خودرو را تغییر دهندتا شناسایی نگردند و یا خودرو را به شخص دیگری به فروش رسانند. در هنگام خرید خودرو دست دوم حدالمقدور کارت شناسایی مالک خودرو را با سایر مدارک هویتی خودرو مطابقت دهید و برای کارشناسی دقیق اصالت خودرو به صورت تخصصی در صفحه درخواست کارشناس وبسایت کارآزموده اقدام به کارشناسی خودرو نمایید.

 

۳) اصالت شماره شاسی خودرو

شماره شاسی حک شده بر روی شاسی و بدنه خودرو شماره ایست مختص همان خودرو که اطلاعات هویتی کد شده از قبیل کشور سازنده،کارخانه سازنده،سال ساخت،سری ساخت،نوع خودرو و اتاق آن رابه ما می دهد.

از آنجا که این شماره در شرکت سازنده توسط ماشین های کامپیوتری خودکار بر روی خودرو حک می گردد دارای چیدمان و نحوه ی نوشتار خاصی می باشد که دست انسان قادر ایجاد چنین نظمی نیست.

سایزحروف،اعداد و فاصله ی آنها از یکدیگر استاندارد خودش را دارد.در بخش کارشناسی اصالت خودرو این موارد و یکپارچه بودن محل حک شماره شاسی با بدنه ی خورو بطور کامل بررسی می گردد.

 

کارشناسی اصالت خودرو

شماره شاسی فابریک

 

کارشناسی اصالت خودرو

شماره شاسی خودروی اتاق تعویض

 

 

۴) اصالت شماره موتور خودرو

موتور یک خودرو قلب تپنده ی آن خودرو است.همانطور که پیش تر متذکر شدیم تغییر در اجزای اصلی یک وسیله ی نقلیه تخلف است و نیازمند سیر مراحل قانونی و اخذ مجوز است.یک موتور درونسوز شامل تعداد خاصی سیلندر است و از نوع خاصی سوخت استفاده می کند که این موارد در سند مالکیت و کارت شناسایی وسیله ی نقلیه ذکر می گردد.

برخی  به دلایل منفعت طلبانه و سودجویانه اقدام به جمع آوری خودروهای تصادفی،اوراقی و یا مسروقه می کنند و موتور اوراقی یک خودرو را برروی خودروی دیگری سوار می کنند و اقدام به فروش آن می کنند.

خریدارانی که اطلاعات فنی ضعیفی دارند در صورت خرید این گونه خودروها بدون استفاده از کارشناسی خودرو دست دوم پیش از خرید ضرر هنگفتی را متحمل می گردند.پیش نهاد می گردد در صورت خرید خودرویی که از اصالت آن اطمینان ندارید ابتدا به همراه فروشنده به مراکز تعویض پلاک رجوع کنید و پس از تایید کارشناسان و همزمان با تنظیم سند خودرو وجه مورد معامله را بپردازید.

 

 

۵) کارشناسی رنگ خودرو

 

تغییر رنگ خودرو به دلخواه و بدون اخذ مجوز امری غیرقانونی ست که می تواند جریمه ی نقدی و یا توقیف خودرو را در پی داشته باشد.جهت تغییر رنگ خودرو به دلایلی همچون آفتای سوختگی ،فرسودگی خودرو،عدم دلچسب بودن و یا تغییر کاربری خودروهای مزایده ای از ناوگان عمومی به کاربری شخصی مالک خودرو باید با مدارک کامل خودرو و خودش به مراکز راهور و تعویض پلاک رجوع کند و اقدام به اخذ مجوز نماید.

در بخشی از روال کارشناسی بدنه خودرو که کارشناسی رنگ نامیده میشود نوع رنگ،نوع یکنواختی پاشش رنگ،رنگ مجدد و یا بتونه شدن بدنه ی خودرو با استفاده از تجارب کارشناسی،رویت چشمی در محیطی با نور کافی و استفاده از دستگاه های ضخامت سنج میکرونی حساس انجام میگردد .با درخواست کارشناسی در سامانه کارآزموده می توانید از خدمات منحصر به فرد کارشناسی استفاده کنید.

 

کارشناسی اصالت خودرو

ضخامت سنج رنگ خودرو

 

۶) اصالت پلاک های نصب شده بر روی خودرو

متخلفین به منظور پنهان و ناشناس ماندن وسیله ی نقلیه از دید دوربین ها و پلیس اقدام به جعل پلاک ها،مخدوش کردن و یا ادغام دو پلاک در یک پلاک می کنند.در کارشناسی های به عمل در آمده مواردی ثبت شده اند که فروشنده کلاهبردار اقدام به جابجایی پلاک ها نموده است و در دفترخانه خودروی مشابه دیگری را بنام خریدار انتقال داده است.

برخی افراد دیگر از روی بی اطلاعی پس از مخدوش و یا مفقود شدن پلاک های خودرویشان به دلایلی همچون آتش سوزی ویا تصادف اقدام به تعمیر ویا ساخت پلاک جدید می نمایند که این می تواند موجب توقیف خودرو و دردسرهای بعدی باشد.در فرآیند کارشناسی اصالت خودرو اصالت پلاک های انتظامی خودرو با مدارک شخصی فروشنده و مدارک خودرو مطابقت داده می شود.

 

کارشناسی اصالت خودرو

پلاک اصلی و پلاک مخدوش

 

۷) بررسی اتاق در کارشناسی اصالت خودرو

 

در بازار خرید وفروش خودروهای دست دوم فروش خودروهایی با اتاق دو تکه،دارای سابقه ی واژگونی(خودروی چپی) و دارای سابقه ی تصادف سنگین رواج پیدا کرده است.

خودروهایی که در  ظاهر خود علایمی از دو تکه بودن و یا چپی بودن ندارند و این روزها به تجارتی پرسود مبدل شده اند.تجارتی که در یکطرف آن دلال های سودجو قرار دارند و در طرف دیگر آن خریدارن از همه جا بی اطلاع!!!

دلالان خودروهای تصادفی زهوار دررفته ای را که مالکان آنها از تعمیر آنها شانه  خالی می کنند را با مبلغ پایین خریداری می کنند و با چند روز صافکاری،جوش و رنگ در مراکز جمع آوری چنین خودروهایی،خودرو را به ظاهری نو وآراسته تبدیل می کنند.

ظاهری که شاید نظر هر خریدار بی اطلاعی را به خود جلب کند.در اینجاست که نیاز به یک کارشناس کارکشته و حرفه ای مبری می گردد.کارشناسان کارآزموده با داشتن تجارب فنی و ابزارهای تخصصی هرگونه نیازی در زمینه کارسناسی خودروی دست دوم را مرتفع کرده اند.

 

۸) ارائه ی برگه گزارش نهایی

 پس از انجام پروسه ی کارشناسی خلاصه ی وضعیت فعلی خودرو بصورت شفاهی برای متقاضی بیان میگردد.سپس برگه ی گزارشی که بالغ بر صد آیتم مورد کارشناسی شده،نظریه نهایی کارشناسی و  را شامل می گردد به صورت مکتوب ارائه می گردد.

 

برای کارشناسی اصالت خودرو چه ابزارهایی لازم است؟

برای بررسی اصالت خودرو که شامل شماره شاسی،شماره موتور و اتاق خودرو می گردد نمی توان تنها به بررسی چشمی اکتفا کرد.

خوشبختانه در سالهای اخیر ابزارهای دقیقی ساخته شده اند که می توان از آنها برای بازرسی خودرو کمک گرفت.در اینجا ابزارهای مورد نیاز اینکار را معرفی کرده ایم.

برای کارشناسی اصالت شاسی می توان علاوه بر بررسی چشمی از قلم آهنربایی و دستگاه الکومتر استفاده کرد.شماره شاسی خودرو باید بصورت فابریک باشد.شماره شاسی فابریک فونت و نوع چیدمان خاصی دارد.باید دقت داشت قطعه ای که شماره شاسی بر روی آن حک شده است برش نخورده باشد و بر روی اتاق جوش نشده باشد.به این منظور می توان نقاطی که احتمال برش خوردن وجود دارد را بررسی کرد.

شماره شاسی را ممکن است دستکوب کرده باشند و یا بر روی بتونه نقاشی کرده باشند.اگر چشمتان با شماره شاسی های نوع فابریک آشنا باشد می توانید به شماره شاسی دستکوب مشکوک شوید و مورد بررسی بیشتر قرار دهید.قلم آهنربایی را می توان برای شماره شاسی نقاشی شده بر روی بتونه مورد استفاده قرار داد.

کارشناسی اصالت خودرو

قلم تست آهنربایی

قسمت دیگری که مورد بررسی قرار می گیرد،شماره ی موتور خودرو است که بر روی بلوکه سیلندر حک می گردد.

محل حک شماره موتور بر روی بلوک سیلندر خودروهای مختلف متفاوت است.در بعضی خودروها بالای استارت،در بعضی پایین و سمت راست فیلتر روغن و در بعضی پشت سرسیلندر بر روی زائده ای روی بلوکه سیلندر.

شماره موتور معمولا به دلیل فضای دید محدود و کثیف بودن بلوک سیلندر به خوبی دیده نمی شود.برای اینکار می توان از ابزارهایی کمک گرفت.مثلا از چراغ قوه دستی برای بهتر دیده شدن شماره موتور.ابزار دیگری بنام ویدئو بروسکوپ وجود دارد که با لوله ی انعطاف پذیر و دوربینی که بر آن تعبیه شده تمام قسمت هایی که در دید ما نیست را مشاهده کرد.

کارشناسی اصالت خودرو

ویدئو بروسکوپ

2 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست