علت جوش آوردن خودرو

علت جوش آوردن خودرو

علت جوش آوردن خودرو

مهم ترین علت در جوش آوردن خودرو چیست ؟ بالا رفتن آمپر خودرو دلایل متعددی دارد که از جمله این دلایل می توان به انسداد خروجی اگزوز و کثیفی موتور خودرو اشاره نمود. عبور از حداکثر دما تعیین شده، گاهی مهم ترین علت جوش آوردن موتور و یا به اصطلاح داغ کردن آن می باشد.

در این مقاله قصد داریم تا دلایل جوش آوردن خودرو و راهکار های مواجهه با این امر را مورد بررسی قرار دهیم.

اگر تصمیم بر خرید خودروی دست دوم گرفته اید و از سلامت آن آگاه نیستید می توانید از خدمات کارشناسی خودرو کارآزموده استفاده نمایید.

برای درخواست کارشناس می توانید با تکمیل کردن فرم درخواست کارشناس این کار را انجام دهید و یا با شماره 02128428460 تماس بگیرید.

جوش آوردن خودرو

بررسی علل جوش آوردن خودرو

جوش آوردن خودرو ناشی از علل مختلفی است که گاها رانندگان با شروع فصل گرم سال شاهد این اتفاق خواهند بود. انجام معاینه فنی به صورت دقیق و برنامه ریزی شده، ساده ترین راهکاری است که در صورت اجرای آن، هرگز شاهد بالا رفتن آمپر خودرو نخواهیم بود.

داغ شدن موتور به دلیل عدم کارکرد استاندارد و صحیح سیستم خنک کننده خودرو رخ می دهد. این موضوع در صورت تداوم، موجب ورود خسارت به اجزا مختلف موتور خواهد شد. گرما حاصل از احتراق در موتور، باید به بیرون از این فضا هدایت شود. در غیر این صورت اجزا مختلف موتور آسیب جدی خواهند دید.

از مهم ترین دلایل جوش آوردن خودرو می توان 8 مورد اشاره کرد.

 1. آلودگی بیش از حد موتور
 2. وجود نقص در ترموستات
 3. آلودگی موتور خودرو
 4. پایین بودن کیفیت روغن موتور
 5. عملکرد غیر استاندارد رادیاتور
 6. انسداد خروجی اگزوز
 7. سفت بودن سوپاپ
 8. اشکال در عملکرد واترپمپ

اقداماتی که در هنگام جوش آوردن خودرو باید انجام داد

دلایل متعددی در جوش آوردن خودرو دخیل هستند که از جمله این دلایل قطعا می توان به : رانندگی در هوا گرم، استفاده مکرر از کولر ماشین، مسیر های شیب دار و ترمز های پی در پی، می توان اشاره نمود. رعایت نکات فنی در این بخش از ضرورت بالایی برخوردار است.

اما اقداماتی که در هنگام بالا رفتن دما موتور برای کاهش این دما باید نسبت به انجام آن ها حساس شد را در ادامه مورد بررسی قرار می دهیم.

 • در اولین فرصت خودرو رو پارک نموده و کاپوت را بالا بزنید.
 • اگر در حال رانندگی هستید، از ترمز های مکرر خودداری کنید.
 • در صورت روشن بودن کولر، آن را خاموش کنید تا فشار قابل توجهی از روی موتور برداشته شود.
 • برای افزایش سرعت فن آب و رادیاتور، ابتدا دنده را خلاص و سپس کمی پدال گاز را فشار دهید.
 • بعد از گذشت مدت زمانی مشخص بخاری خودرو را روشن کنید تا گرما موتور از این طریق کاسته شود.
 • شیشه های خودرو را پایین بکشید.
 • از باز کردن درب رادیاتور به هر نحو خودداری کنید.
 • با استفاده از بطری های آب، به صورت مکرر بر روی رادیاتور آب بریزید. این کار گرما و حرارت رادیاتور را به خوبی کاهش خواهد داد.
 • خودرو را به نزدیک ترین متخصص و مکانیک انتقال دهید.

جوش آوردن خودرو در هنگام رانندگی

رانندگی در شرایط مختلف پیامد های متعددی را نیز به دنبال خواهد داشت. یکی از دغدغه هایی که می توان به آن اشاره کرد، جوش آوردن موتور خودرو در رانندگی است. جاده از غیر قابل پیش بینی ترین محل های تردد از نگاه رانندگان شناخته می شود.

بالا رفتن آمپر و دما موتور خودرو در هنگام رانندگی های برون شهری از جمله مشکلاتی است که در برخی شرایط از جمله فصول گرم سال می توان شاهد آن بود. بی دقتی و بی اعتنایی به این موضوع، نتایج خوبی را به دنبال نخواهد داشت.

از اصلی ترین نتایج جوش آوردن موتور، باید به سوختن واشرسرسیلندر و هم چنین یاتاقان زدن اشاره کرد. گرما بیش از حد هوا و عدم کارکرد استاندارد سیستم های خنک کننده خودرو شایع ترین دلایل در بروز این مشکل محسوب می گردند.

اگر در هنگام رانندگی در جاده ها و هر نقطه ای از شهر، با مشکل جوش آوردن خودرو رو به رو شدید، انجام برخی اقدامات ضروری است. اما باید ها و نباید هایی که در این رابطه می توان به آن اشاره کرد، عبارت اند از :

هرگز خودرو رو در مدت زمان کوتاهی پس از بالا رفتن آمپر خاموش نکنید. این موضوع راه حل مشکل نیست. بلکه اجازه دهید تا خودرو با دور کم فعالیت کرده و به شکل تدریجی حرارت موتور آن کاسته شود.

بعد از این مرحله، با اضافه کردن مقداری آب خنک به رادیاتور و شبکه های آن، از میزان حرارت بکاهید. اما به یاد داشته باشید که رادیاتور در این زمان بیشتر از هر زمان دیگری خطرآفرین خواهد بود. چرا که فشار حداکثری آب با بازکردن درب رادیاتور از آن خارج خواهد شد.

در صورتی که خودرو دارای مشکلات فنی و مکانیکی نیست، با انجام برخی مراحل ساده پس از اضافه کردن آب به رادیاتور، دور موتور را افزایش دهید. این موضوع به تسریع در جریان اعتدال دما در موتور کمک خواهد کرد.

بالا رفتن آمپر اتومبیل در فصل تابستان

همانطور که پیش از این نیز اشاره شد، شرایط مختلفی تسریع دهنده افزایش دما موتور خودرو و یا به عبارتی بالا رفتن آمپر خودرو است. یکی از مهم ترین این شرایط، دما بالا هوا می باشد.

مراجعه به متخصصین و مکانیک ها برای موضوع جوش آوردن خودرو در فصل تابستان بیش از هر زمان دیگری قابل رویت است. گرما هوا تاثیر بسزایی در بالا رفتن آمپر خودرو و جوش آوردن آن خواهد داشت.

اما به طور حتم بررسی برخی عوامل به جلوگیری از این موضوع می انجامد. این عوامل عبارت اند از :

 • بررسی میزان آب رادیاتور
 • چک کردن کارکرد استاندارد فن های خنک کننده
 • بررسی مسیر اگزوز و تعمیر انسداد احتمالی آن
 • بررسی میزان مایع خنک کننده در سیستم موتور
 • اطمینان از عدم آسیب دیدگی واترپمپ

روش های پیشگیری از بالا رفتن آمپر خودرو

آمپر خودرو یکی از مهم ترین علائمی است که در طول رانندگی باید  به آن توجه نمود. در صورت بالاتر رفتن آمپر از حد مجاز و معمول یا به اصطلاح جوش آوردن خودرو، باید نسبت به انجام برخی روش های پیشگیرانه اقدام نمود.

 • در گام نخست، از حرکت در ادامه مسیر خودداری کنید. کاپوت ماشین را بالا زده و تا مدت مشخصی برای رسیدن موتور به دما متعادل صبر کنید.
 • از باز کردن رادیاتور و مخزن ها به شدت خودداری کنید.
 • بررسی عملکرد فن ها را فراموش نکنید. در صورتی که فن موتور خاموش شده باشد، باید در فرصتی کوتاه نسبت به روشن کردن کولر برای به جریان انداختن فن ها اقدام کنید. در غیر این صورت روی پره های رادیاتور به منظور رسیدن به دما متعادل آب بریزید.
 • از ریختن آب به صورت مستقیم بر روی موتور خودداری کنید. این کار به سرسیلندر آسیب وارد خواهد کرد.
 • برای کاهش دما در خودرو هایی که فن آن ها به وسیله موتور میچرخد، در حالت ثابت گاز داده و دور موتور را به عدد 2000 برسانید.
 • خرابی و نقص در سنسور آب نیز می تواند یکی از اصلی ترین دلایل عدم کارکرد فن به شمار آید.
 • در صورت تداوم مشکل، باید نسبت به بررسی میزان آب در سیستم خودرو اقدام کنید. برای برطرف کردن این مشکل، در فاصله ای چند ثانیه ای نیم استارت بزنید ( ماشین روشن نشود ) در این حالت پیستون ها پایین و بالا می شوند.

این عوامل از مهم ترین موضوعاتی است که با بررسی آن ها می توانید نسبت به پیشگیری از بالا رفتن آمپر خودرو و ورود خسارت های احتمالی جلوگیری نمایید. اما در صورتی که با بررسی تمامی این موارد، هم چنان خودرو در نقطه جوش قرار داشت، از توجه به این نکات چشم پوشی نکنید.

 • از عدم وجود هوا در سیستم موتور خود اطمینان حاصل کنید. در صورت لزوم نسبت به انجام عمل هواگیری اقدام کنید.
 • از قفل نشدن ترموستان مطمئن شوید.
 • مجاری عبور آب در رادیاتور را بررسی کنید.
 • از بررسی سرسیلندر و واشر خودرو غافل نشوید.
 • از عملکرد صحیح واترپمپ مطمئن شوید.
سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید
ما معمولاً در چند دقیقه پاسخ می دهیم
سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید
ما معمولاً در چند دقیقه پاسخ می دهیم