تشخیص کیلومتر کارکرد خودرو

تشخیص کیلومتر کارکرد خودرو

تشخیص کیلومتر کارکرد خودرو

چیزی که این روزها در بازار خرید وفروش خودرو بسیار باب شده است دستکاری کیلومتر کارکرد خودرو است.کاری که بسیاری از افراد در جهت فروش آسانتر،سریع تر و یا گرانتر خودروی شان می کنند کم کردن کیلومترخودرو است.اما آیا اینکار سودی هم دارد ویا فقط خودشان را گول می زنند؟اگر خریدار خودرو از کارشناس کارآزموده استفاده کند چه می شود؟آیا کارشناس قادر به تشخیص کیلومتر کارکرد واقعی خودرو هست یا خیر؟در چنین وضعیتی نیاز به یک کارشناس حرفه ای که در تشخیص کیلومتر کارکرد خودرو به خریدار خودرو کمک کند بسیار ضروریست.

ما روزانه با بسیاری از مشتریان خرید خودرو در ارتباطیم و بیشترین خواسته ای که از ما دارند این است که نظری در ارتباط با صحت کیلومتر کارکرد خودروی مدنظرشان بدهیم.

در این مقاله از سری مقالات تخصصی کارشناسی خودروی دست دوم به ریزجزئیات این مهم پرداخته ایم که از شما میخواهیم مورد مطالعه قرار دهید.امیدواریم که برایتان مورد استفاده و مفید قرار گیرد و در انتها نظرتان را برایمان ارسال کنید.

روزانه معاملات زیادی در بازار خودرو اتفاق می افتد.خودروهایی که قیمتشان سربه فلک شیده است.یقینا قیمت قطعات یدکی وهزینه ی تعمیرونگهداری خودرو هم سرسام آور شده است.

ایراداتی که می توانند ناشی از کیلومتر کارکرد بالا باشند و یا به دلیل عدم سرویس و نگهداری به موقع.حال اگر خودرویی میزان کارکردی که دارد واقعی نباشد چه می شود؟

در چنین شرایطی خریدار به دردسر می افتد و اصلا نمی داند که خودرو را چه زمانی سرویس کند.نمی داند که عمر فلان قطعه به پایان رسیده است و با کاکرد فعلی همخوانی ندارد.ممکن است خودرو 200هزار کیلومتر کارکرد واقعیش باشد ولی پشت آمپر به شما عدد 100هزار را نشان دهد.

https://carazmodeh.com/wp-content/uploads/2019/10/Micronas-OBD-TOOL.jpgb_.jpg

علل کم کردن کیلومتر خودرو

پیش ازین که بخواهم وارد ریزجزئیات کارشناسی کارکردواقعی خودرو بشوم،برایتان از مواردی که روی قیمت یک خودرو تاثیرگذارند توضیحاتی بنویسم.

بنویسم که چرا اینقدر کم کردن کیلومترکارکرد یا به اصطلاح پشت آمپرخودرو در بازار خرید فروش توسط فروشندگان رواج پیدا کرده.

اصلا برای خریداران خودرو تبدیل به یک اولویت مهم تبدیل شده است که با کارشناس خودرو تماس بگیریم و ازش بخواهیم که بیاید وکیلومتر کارکرد واقعی خودرو را در بیاورد.خب البته حق هم دارند در بازاری این چنین که به آسانی و با چندرغازی کیلومتر خودرو را تا چند ده هزار کم می کنند چطور می توانند به صرفا به حرف های فروشنده اعتماد کنند؟

حال اشاره ای جزئی داشته باشم به عوامل مهم بر قیمت یک خودروی دست دوم که پیش تر در مقاله ی عوامل-موثر-بر-قیمت خودرو به آن پرداخته بودم.

از عوامل بسیار بسیار مهم که در فیلدهای درج آگهی سایت های مختلف نیز درموردشان سوال می شود مواردی چون سال ساخت خودرو،میزان کارکرد یا کیلومتر کارکرد،رنگ شدگی،سلامت فنی و میزان مانده بیمه وسنوات تخفیف است.

میزان کارکرد معمول و مناسب برای سالانه یک خودرو چیزی در حدود بیست تا بیست وپنج هزار کیلومتر است.کارکرد هر چه بیشتر ازین می تواند یک خودرو را کارکرد بالا تلقی کند و بالعکس کارکرد کمتر ازین متوسط سالیانه خودروی کم کار محسوب می شود.

یک خودروی کم کارکرد می تواند برای خریدارن خودرو بسیار جذاب باشد.چنین خودرویی مسلمأ کمتر مستهلک شده و به اصطلاح خودرو خواب بوده است.

حال باید دید که کیلومترکارکرد فقط یک عدد پشت آمپر است،اصلا می توان به دیجیت های درج شده ی پشت آمپر اعتماد کرد یا خیر؟!

یقینا که نمی توان فقط به پشت آمپر اعتماد کرد.اگر فقط به متن آگهی یک خودرو وحرف های فروشنده اعتماد کنید احتمال گیر افتادنتان در تله ی کاسبان این سیاه بازار زیاد است!!اعاقلانه تر است که  از یک کارشناس کارآموده و با تجربه در این خصوص استفاده کرد.

اگر شما هم قصد خرید یک خودرو دارید و این مسئله برایتان مهم است می توانید با درخواست کارشناس از سایت کارآزموده اینکار را به ما بسپارید و نگرانی خود را رفع کنید.

چگونه کیلومتر خودرو را کم می کنند؟

با رشد تکنولوژی،توسعه قطعات الکترونیکی در ساختار یک خودرو رواج بسیاری یافته است.همین قطعات می توانند کارهای بسیاری برایمان انجام دهند.

مثلا دمای هوای داخل وبیرون خودرو را گزارش کنند،دور موتور وسرعت خودرو را گزارش کنند و یا کیلومتر طی شده را ثبت کنند.حال می توان ازین تکنولوژی استفاده درست کرد و یا به نفع خودمان و ضرر دیگران تمامش کرد.

افرادی که آشنایی با الکترونیک وبرق خودرو دارند معمولا کیلومتر خودرو را کم می کنند یا به قولی اصلاح می کنند.

اینکار می تواند درجا وبدون باز کردن محل های ثبت کیلومتر شمار باشد و یا با دمونتاژ این آی-سی ها صورت گیرد.دستگاه هایی شبیه به پورتابل دیاگ یا نرم افزارهایی نصب شده روی لپ تاپ موجود و فراوانند که حافظه آی-سی پشت آمپر و ایسیو را میخوانند.

همین دستگاهها قابلیت ویرایش حافظه ی کیلومتر را نیز دارند.با خام کردن آی-سی و سپس وارد کردن عدد دلخواه تنها با فشردن کلید اینتر کیلومتر ثبت شده کم می شود.به همین آسانی!!

چگونه کیلومتر واقعی خودرو را تشخیص می دهید؟

این را بگویم که تشخیص کیلومتر کارکرد تقریبی نزدیک به واقعیت است.اینطور نیست که کارشناس خودرو دقیق عدد کیلومتر پیموده شده را مشخص کند ولی با تجربه ای که دارد تا حد زیادی به شما کمک می کند.

آیتم ها وعلائم بسیار زیاد وخوبی وجود دارند که کار را برای تشخیص کیلومترکارکرد مهیا کرده است.مثلا برای خود من آسان است که به یک خودرو با یه کیلومتر کارکرد شک کنم یا خیر.به سال ساخت خودرو دقت می کنم.

مثلا یک اسپورتیج سال ساخت 2012 بود که برای کارشناسیش رفتم.پیش فرضم این بود که شاید تا بحال که 2019 هستیم با توجه به میانگین سالانه چیزی بین 120 تا 140هزار کیلومتر پیموده باشد.خودرو را مورد بررسی قرار دادم،پشت آمپرش عدد 90 هزارکیلومتر را نشان میداد که من را به شک واداشت.

ایراداتی در بخش فنی خودرو یافتم که بسیار بعید بود که چنین خودرویی با این کارکرد این ایرادات را داشته باشد.

در ظواهر غربیلک فرمان تعویض شده بود،دیسک ترمز لبه ی زیادی انداخته بود ودر کل خودرو بسیار خسته تر از عدد پشت آمپرش بود.

در دیاگی که نصب کردم حافظه ی فعلی را میخواند.به تجربیاتم اعتماد کردم و از خریدار خواستم تا خودرو را به نماینگی ببرد و سوابق را استعلام کند.

اینجا بود که مچ فروشنده را گرفتم و مشخص شد که دو سال قبل کیلومتر 140هزار در نمایندگی ثبت شده وحال بعد دوسال به 90هزار تبدیل شده است.

این یک نمونه بود که برایتان بازگو کردم،حرفه ی ما این است و هر روزمان با همین مسائل به پایان می رسد.حال در این سیاه بازار خرید وفروش خودرو استفاده از کارشناس کارآزموده ضرورت دارد یا خیر؟؟؟

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید
ما معمولاً در چند دقیقه پاسخ می دهیم
سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید
ما معمولاً در چند دقیقه پاسخ می دهیم